England Football Online
Contact Us Page Last Updated 8 May 2012
Coaches Index
 
Glenn Hoddle
Kevin Keegan
 
Glenn Hoddle
Peter Taylor
Sven-Göran Eriksson
 
 

Howard Wilkinson

two matches in charge
second match with Kevin Keegan's squad

P 2 W 0 D 1 L 1 F 0: A 0
25% successful
FIFA Rankings: 11th

1999 and
FIFA Rankings:
from 15th to =16th
20
00

discipline: 0 0
players managed:
25

Profile

Full name Howard Wilkinson
Born 13 November 1943, Netherthorpe, Sheffield, West Riding of Yorkshire [registered in Sheffield, December 1943]. Teacher at Abbeydale School, Boston.
Height/Weight -

Playing Career


bufc.drfox.org.uk
A winger who started with on the books of Sheffield United FC, before crossing over to Sheffield Wednesday FC in June 1962, he appeared in just 22 league matches in four years, scoring three times, before transferring to Brighton & Hove Albion FC in July 1966 (122 league appearances, eighteen goals). His last Football League season was 1970-71, after which he joined Northern League club Boston United FC, where he would play a further 219 league appearances, scoring 34 times, he became player-manager in 1975.
Northern Premier League winners 1972-73, 1973-74;
England Youth International

Management Career

Club(s) Became player-manager of Northern League club Boston United FC in February 1975 until the end of 1976. After which, he went to Mossley AFC for a season, he became the FA's regional director of coaching in the north-east between 1979 until 1982, when he joined Notts County FC, coached by Jimmy Sirrell, he assumed the manager's role in July 1982. Following a mediocre season, Wilkinson left to rejoin Sheffield Wednesday FC in June 1983. His success saw him noticed by Leeds United AFC, whom he joined on 10 October 1988. After huge success, Wilkinson was approached to become George Graham's successor at Arsenal in 1995. He was sacked by Leeds on 9 September 1996, despite his huge success. Wilkinson was appointed Football Association technical director on 6 January 1997.
Club honours Northern Premier League Challenge Cup winners 1975-76; Northern Premier League Challenge Shield winners 1975-76; Lincolnshire County Cup winners 1976-77; Manchester Senior Cup winners 1976-77; Football League Division Two winners 1989-90; Football League Champions 1991-92; FA Charity Shield winners 1992; Football League Cup runners-up 1995-96.
Individual honours English Manager of the Year 1991-92;
Distinctions None

England Career

England tenure Appointed caretaker manager on 2 February 1999 after the pressured resignation of Glenn Hoddle and served in that capacity until the appointment of Kevin Keegan as temporary manager on 17 February 1999. Wilkinson was reappointed caretaker manager on 7 October 2000 after the resignation of Keegan and served until appointment of his successor, temporary manager Peter Taylor on 22 October 2000.
First match No. 755, 10 February 1999, England 0 France 2, friendly match at Wembley Stadium, London, aged 55 years 89 days.
Last match No. 774, 11 October 2000, Finland 0 England 0, World Cup preliminary match at Olympiastadion in Helsinki, aged 56 years 333 days.
Major tournaments None
Team honours None
Individual honours None
Backroom Staff Against Finland, had Brian Kidd as his assistant and Ray Clemence as his goalkeeping coach.

Beyond England

Management Career

Club(s) Throughout his tenure as England caretaker manager, Wilkinson was employed by the Football Association, in which he also looked after the Under-21 side for a short while. Wilkinson left the FA on 10 October 2002 to return to club management with Sunderland AFC, where he was sacked on 10 March 2003.  He appeared for two months in the Chinese league with Shanghai Shenhua FC in March 2004, leaving on 20 May. On 12 October of that year, Wilkinson was coach at Leicester City FC for a month, and then he returned to Notts County FC on 30 December as a non-executive Director. He would also become a coaching technical director from 13 June 2006 until he left the club on 10 September 2007. On the 2 November 2007, Wilkinson became chairman of the League Managers Association. On 9 January 2009, he became Technical Advisor of Sheffield Wednesday FC.
Club honours None
Individual honours Sports Coach UK (formerly the National Coaching Foundation) Dyson Award and Coaching Hall of Fame, 2001; Football Association Hall of Fame 2002.

 

Howard Wilkinson - Match Record - All Matches - By Type of Match
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts % W/L
Home - Friendly 1 0 0 1 0 2 -2 1 0 0.00 2.00 00.0 -1
Away - WCP 1 0 1 0 0 0 =0 1 1 0.00 0.00 50.0 =0
All 2 0 1 1 0 2 -2 2 1 0.00 1.00 25.0 -1

 

Howard Wilkinson - Match Record - Tournament Matches
World Cup Preliminary Competition
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts% W/L
WCP 2000-02 1 0 1 0 0 0 =0 1 1 0.00 0.00 50.0 =0
WCP Total 1 0 1 0 0 0 =0 1 1 0.00 0.00 50.0 =0
All Competition
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts% W/L
WC 1 0 1 0 0 0 =0 1 1 0.00 0.00 50.0 =0
Total 1 0 1 0 0 0 =0 1 1 0.00 0.00 50.0 =0

 

Matches in which Howard Wilkinson was in charge of England
Took charge on 2 February 1999
Friendly
1 755 10 February 1999 - England 0 France 2 [0-0]
Wembley Stadium, Wembley, London (74,111)
Anelka (2) HL
Appointment relinquished 17 February 1999 - Took charge again on 7 October 2000
World Cup Preliminary
2 774 11 October 2000 - Finland 0 England 0 [0-0]
Olympiastadion, Helsinki (36,210)
  AD
Appointment relinquished 22 October 2000

Notes

Football Association technical director Howard Wilkinson has twice stepped into the breach, first for a friendly against World Cup champions France at Wembley after Glenn Hoddle's brokered resignation in February, 1999 and then for a World Cup qualifier against Finland in Helsinki after Kevin Keegan's resignation in October, 2000.

____________________

CG