England Football Online
Contact Us Page Last Updated 16 December 2020
Coaches Index
 
 
ISC Walter Winterbottom Sir Alf Ramsey Joe Mercer Don Revie Ron Greenwood Bobby Robson Graham Taylor Terry Venables Glenn Hoddle
Howard Wilkinson Kevin Keegan Peter Taylor Sven-Göran Eriksson Steve McClaren Fabio Capello Stuart Pearce Roy Hodgson Sam Allardyce Gareth Southgate
 
 

Sam Allardyce

"We have to make the people and the whole country proud."

one match in charge

P 1 W 1 D 0 L 0 F 1: A 0
100% successful
FIFA Rankings:
from 13th to 12th

2016

discipline: 1 0
players managed:
14

Profile

  Samuel Allardyce
Birth 19 October 1954 at 1 Ash Green, Old Park Farm, Dudley, Birmingham, Warwickshire [registered in Dudley, December 1954]. To Robert and Mary Agnes, both born in Scotland.
Attended Sycamore Green Primary and Wren's Nest Secondary Modern Schools
Marriage to Lynne Ward, on 1 June 1974 at St. Maxentius' Church [registered in Bolton, June 1974]. Two children, Craig and Rachel

Playing Career


Club(s)
Started his youth career as a centre-half playing for his local club, Dudley Town FC, and then as an apprentice with Bolton Wanderers FC after failing a trial at Aston Villa FC. Signed professional  forms with Bolton Wanderers FC on 19 October 1971, and over the next nine years, played 184 league appearances and scored 21 goals. In 1980, Allardyce was offered a contract by Norwich City FC, and an offer was bettered by Derby County FC, but he signed for Sunderland AFC, whom appointed him as club captain, making 25 league appearances, scoring twice. At the beginning of the next season, after being left out of the team, he had turned down the opportunity to rejoin Bolton to join Third Division Millwall FC for 95,000 pounds and made another 63 league appearances, scoring twice. After failing to finalise a transfer to Charlton Athletic FC on transfer deadline day, March 1983, George Graham released Allardyce from his contract, leaving him free to join the Tampa Bay Rowdies of the NASL, scoring once in eleven appearances. Returned to play and captain Coventry City FC (left), making 28 league appearances, scoring once, before he was released. In July 1984, he signed for Huddersfield Town AFC and made 37 league appearances, Allardyce returned to Bolton Wanderers FC for the 1985-86 for fifteen thousand pounds, making just fourteen league appearances after new manager Phil Neal froze him out. Allardyce was offered the chance to join Tranmere Rovers FC, but instead opted to join Preston North End FC in June 1986, making ninety league appearances, scoring twice. Joined West Bromwich Albion FC in February 1989, as a player-coach, remained until January 1991, having made just one league appearance. Spent time coaching Bury FC before he joined League of Ireland side Limerick FC as player-manager in 1991, scoring three in 23 league appearances. Returned to Preston North End FC in 1992, to make a final three league appearances, spending time as the club's caretaker manager.
Club honours Football League Division Two winners 1977-78, Division Four runners-up 1986-87; Football League Trophy runners-up 1985-86; League of Ireland Champions 1991-92;
Individual honours Bolton Wanderers FC Young Player of the Year 1974-75; PFA Division Four Team of the Year 1985-86;
Distinctions None
Height/Weight 6' 1" to 6' 2", 14st. 0lbs [1980-90].

Management Career

Club(s) Despite being offered the vacant managers job at Millwall FC in November 1982, turned down by Allardyce, he eventually cut his teeth in management when he was player-manager at Limerick FC in 1991-92. Spent time as caretaker-manager at Preston North End FC in October to December 1992. Appointed Blackpool FC manager in July 1994 until his sacking in May 1996, after failing to gain promotion. After spending time as coach at Sunderland AFC under Peter Reid, he returned to management with Notts County FC in January 1997, until 14 October 1999, when Bolton Wanderers FC took Allardyce as their manager. Despite being interviewed for the vacant England manager's position in May 2006, as well as the vacant Newcastle United FC manager's position. However, a year later, he resigned on 29 April 2007, and despite being offered the Manchester City FC job in May 2007, he was appointed manager at Newcastle United FC on 15 May. Left on 9 January 2008 when he was sacked, and on 17 December, he became manager at Blackburn Rovers FC. He was sacked on 13 December 2010. West Ham United FC appointed Allardyce on 1 June 2011 until his release on 24 May 2015. Joined Sunderland AFC on 9 October 2015 to save them from relegation from the Premier League, from where he joined England.
Club honours League of Ireland Champions 1991-92; Football League Division Three winners 1997-98; Division One/Championship play-off runners-up 1999-2000, winners 2000-01, 2011-12; Football League Cup runners-up 2003-04;
Individual honours Football League Division One Manager of the Month January 2001; Premier League Manager of the Month August 2001, November 2003, January 2004, December 2006, February 2014, October 2014.
Distinctions None

England Career

England tenure Appointed as manager on 22 July 2016.
He had been interviewed in May 2006 for the same position, the job was given to Steve McClaren.
Contract terminated 27 September 2016, following a press-led sting, led by the Daily Telegraph, that resulted in the 'poor judgment of Allardyce's actions, regarding comments made.'
Other applicants Since the resignation of Roy Hodgson, the media's response was to back Gareth Southgate, the under-21 manager, as new manager. However, only Sam Allardyce, and then Steve Bruce, the Hull City manager, were interviewed for the vacant position.
Only match No. 960, 4 September 2016, Slovakia 0 England 1, a World Cup preliminary match match at Štadión Antona Malatinskeho, City Arena, Trnava, aged 61 years 321 days. (average age 26 years 58 days)
Most used XI Hart; Walker, Cahill, Stones, Rose; Dier, Henderson (Alli), Rooney; Lallana, Sterling (Walcott); Kane (Sturridge).
Major tournaments None
Team honours None
Individual honours None
Backroom Staff His first choice assistant was Bayern Munich's Paul Clement, who was refused permission to leave. Allardyce then appointed Sammy Lee as his number two. Lee was a coach during the Eriksson era. Martyn Margetson was brought in from an similar position with Wales F.A. to become the goalkeeping coach. Craig Shakespeare, the Leicester City FC assistant manager, was appointed as first-team coach.

Beyond England

Management Career

Club(s) On 23 December 2016, Allardyce was appointed the new manager at Crystal Palace FC. Despite signing a 2½ year contract, Allardyce left Palace on 23 May 2017. Allardyce next took the vacant managerial position at Everton FC on 30 November 2017, again, leaving before the end of his contract, on 16 May 2018. He was offered to vacant Newcastle United FC job in July 2019. He was, however, appointed as manager at West Bromwich Albion FC on 16 December 2020.


The Numbers
matches squads named squad players teamsheet players used players debutants careers ended ave.age
1 1 24 22 14 0 0 26 yrs 58 dys
P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts % W/L
1 1 0 0 1 0 +1 0 1 1.00 0.00 100.0 +1

Match Record

Venue & Competition P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts% W/L

WCP

1 1 0 0 1 0 +1 0 1 1.00 0.00 100.0 +1
Away venue
World Cup
1 1 0 0 1 0 +1 0 1 1.00 0.00 100.0 +1

Tournament Record

World Cup Preliminary Competition
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts% W/L
WCP 2016-18 1 1 0 0 1 0 +1 0 1 1.00 0.00 100.0 +1
WCP All 1 1 0 0 1 0 +1 0 1 1.00 0.00 100.0 +1

All Competition
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts% W/L
WC 1 1 0 0 1 0 +1 0 1 1.00 0.00 100.0 +1
1 1 0 0 1 0 +1 0 1 1.00 0.00 100.0 +1

Match History

Took Charge on 21 July 2016
World Cup preliminary match
1 960 4 September 2016 - Slovakia 0 England 1 [0-0]
Š
tadión Antona Malatinskeho, Trnava (18,111)
Lallana AW
Martin Škrtel

Contract terminated on 27 September 2016 by mutual consent

Notes

____________________

CG