England Football Online
Page Last Updated 24 July 2016
 
Players Index
 

Peter Taylor

Crystal Palace FC

4 appearances, 2 goals (one on debut)

P 4 W 3 D 0 L 1 F 8: A 3
*(actual F 6: A 3)
75% successful

1976

disciplined: none
Captain:
none
minutes played:
288

Profile

Full name Peter John Taylor (*Actual for and against are the goals scored
while the player was on the field.)
Born 3 January 1953 in Rochford, Essex [registered in Rochford, March 1953].
Height/Weight 5' 9", 11st. 7lbs [1976]

Source

Douglas Lammings' An English Football Internationalist Who's Who [1990] & FindMyPast.com

Club Career

Club(s) As a midfielder, Taylor played with South-East Essex Schools and Canvey Island FC, before joining Southend United FC as an apprentice in 1969, turning professional in January 1971, eventually playing 75 league matches, scoring twelve times. He was transferred to Crystal Palace FC as a winger in October 1973 for 80,000 pounds, making 122 league matches, scoring 33 goals. After his England appearances, he joined Tottenham Hotspur FC in September 1976 for 200,000 pounds, going on to make 123 league matches, and scored 31 goals, before joining Leyton Orient FC in November 1980 for 150,000 pounds, where he made 56 league matches and scored eleven goals, during which he was loaned to Oldham Athletic FC in January 1983 for a further four league appearances. Taylor was then at Maidstone United FC later in the season, and Exeter City FC between September and December 1983. He reappeared in 1986 at Dartford FC as their player-manager.
Club honours Football League Division Four runners-up 1971-72; Essex Cup winners 1971-72.
Individual honours PFA Division Three Team of the Year 1974-75, 1975-76; PFA Division Two Team of the Year 1977-78;
Distinctions x

Source

Douglas Lammings' An English Football Internationalist Who's Who [1990].

Managerial Career

Club(s) Appeared as player-manager of Dartford FC of the Southern League from 1986 to 1990. He then took over the reigns at Southend United FC from August 1993 until he was sacked on 22 February 1995. Taylor then took over Conference side Dover Athletic FC in May 1996, before Glenn Hoddle appointed him as manager of the England U21 team on 1 July 1996 until he was controversially replaced on 30 June 1999 with Howard Wilkinson, despite an impeccable qualifying record. Nevertheless, Taylor took over Football League side Gillingham FC on 7 July 1999 and after guiding them to promotion, he was appointed manager of Premier League side Leicester City FC on 13 June 2000. Appointed caretaker manager of the England national team on 22 October 2000 for initially two matches. Taylor was sacked as manager of Leicester City FC after a miserable start on 30 September 2001, but soon took the reigns at Brighton & Hove Albion FC in the middle of October 2001, he resigned, despite success, on 22 April 2002, because of a lack of budget. In November 2002, he took the road north to Hull City AFC and guided them into the higher echelons of the Football League. Eriksson returned Taylor to his role as England-U21 manager in July 2004. Success with Hull drew attention and he was soon returning to Crystal Palace FC in June 2006. But in 2007, in January, McClaren sacked Taylor from his England role, wanting a full-timer in that position, and in October, he was sacked by Palace for a lack of success. In November, he returned to the Conference with Stevenage Borough, but left after only six months on 28 April 2008 after failure to get them into the Football League. On 29 May 2008, Taylor became manager of Wycombe Wanderers FC, only to be dismissed, despite being promoted, on 9 October 2009. Taylor returned to management on 16 February 2010 with Bradford City AFC, and despite being linked with the Newcastle United FC assistant manager's job in January 2011, Taylor was sacked by Bradford on 24 February 2011 after poor results. He was appointed trainer and manager of Bahrain national team in July 2011.
Club honours Kent Senior Cup winner 1986-87, 1987-88; Southern League Cup winners 1987-88, 1988-89; Southern League Championship Match winners 1987-88, 1988-89; Football League Division Two play-off winners 1999-2000; Football League Division Two winners 2001-02; Football League Division Three runners-up 2003-04; Football League Division One runners-up 2004-05; Pan Arab Games Gold Medal 2011;
Individual honours Premier League manager of the month September 2000; Football League Division Two Manager of the Year 2001-02;

England Career

Player number One of two who became the 916th players (916) to appear for England.
Position(s) Outside-left
First match No. 497, 24 March 1976, Wales 1 England 2, a Welsh FA centenary celebration match at Racecourse Ground, Mold Road, Wrexham, substitute (ht), aged 23 years 81 days.
Last match No. 500, 15 May 1976, Scotland 2 England 1, a British Championship match Hampden Park, Mount Florida, Glasgow, aged 23 years 133 days.
Major tournaments British Championships 1975-76;
Team honours None
Individual honours England U23 (four appearances)
Distinctions The first Third Division player to be capped since Johnny Byrne in 1961. Also the first player to score while making his debut as a substitute.

Beyond England

x.  - An English Football Internationalists' Who's Who. Douglas Lamming (1990). Hatton Press, p.x.

 

Peter Taylor - Career Statistics
Squads Apps Comp.
Apps
Starts Sub on Sub off Mins. Goals Goals Av.min Comp.
Goals
Capt. Disc.
- 4 3 3 1 1 288 2 144 min 1 none none
Due to the fact that many matches rarely stuck to exactly ninety minutes long, allowing time for injuries, errors and substitutions.  The minutes here given can only ever be a guideline and cannot therefore be accurate, only an approximation.

 

Peter Taylor - Match Record - All Matches - By Colour of Shirt
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts % W/L
Home 1 1 0 0 4 0 +4 0 1 4.00 0.00 100.0 +1
Away 3 2 0 1 4 3 +1 0 1 1.333 1.00 66.7 +1
All - White 4 3 0 1 8 3 +5 0 2 2.00 0.75 75.0 +2

 

Peter Taylor - Match Record - By Type of Match
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts% W/L
British Championship 3 2 0 1 6 2 +4 0 2 3.00 0.667 66.7 +1
Friendly 1 1 0 0 2 1 +1 0 0 2.00 1.00 100.0 +1
All 4 3 0 1 8 3 +5 0 2 2.00 0.75 75.0 +2

 

Peter Taylor - Match Record - Tournament Matches
British Championship Competition
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts% W/L
BC 1975-76 3 2 0 1 6 2 +4 0 2 3.00 0.667 66.7 +1
BC All 3 2 0 1 6 2 +4 0 2 3.00 0.667 66.7 +1
All Competition
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts% W/L
BC 3 2 0 1 6 2 +4 0 2 3.00 0.667 66.7 +1
All 3 2 0 1 6 2 +4 0 2 3.00 0.667 66.7 +1

 

Peter Taylor - Match History
 Club: Crystal Palace F.C. - 4 full caps

Coach: Don Revie - x full capsx

Age 23
1 497 24 March 1976 - Wales 1 England 2, Racecourse Ground, Wrexham Fr AW sub ht 80 ?
2 498 8 May 1976 - Wales 0 England 1, Ninian Park, Cardiff BC AW Start 59 11
3 499 11 May 1976 - England 4 Northern Ireland 0, Wembley Stadium, Wembley HW Start off 63 11
4 500 15 May 1976 - Scotland 2 England 1, Hampden Park, Glasgow AL Start 11

Notes

____________________

CG