England Football Online
Contact Us Page Last Updated 7 May 2012
Coaches Index
 
Glenn Hoddle
Howard Wilkinson
 
Sven-Göran Eriksson
 

Peter Taylor

"'This appointment is very brave, I owe Glenn a lot!!'"

one match in charge

P 1 W 0 D 0 L 1 F 0: A 1
0% successful
FIFA Rankings:
from =16th to 17th

2000

discipline: 0 0
players managed:
16

Profile

Full name Peter John Taylor
Born 3 January 1953, Rochford, Essex [registered in Rochford, March 1953].
Height/Weight 5' 9", 11st. 7lbs [1976]

Playing Career

As a midfielder, Taylor played with South-East Essex Schools and Canvey Island FC, before joining Southend United FC as an apprentice in 1969, turning professional in January 1971, eventually playing 75 league matches, scoring twelve times. He was transferred to Crystal Palace FC as a winger in October 1973 for £80,000 (122 league matches, 33 goals). After his England appearances as a third division player, he joined Tottenham Hotspur FC in September 1976 for around £200,000 (123 league matches, 31 goals) before joining Leyton Orient FC in November 1980 for £150,000 (56 league matches, eleven goals), throughout which, he was loaned to Oldham Athletic FC in January 1983 for a further four league appearances. Taylor was then at Maidstone United FC later in the season, and Exeter City FC between September and December 1983. He reappeared in 1986 at Dartford FC as their player-manager.
Club honours Football League Division Four runners-up 1971-72; Essex Cup winners 1971-72.
Individual honours England national team in 1976 (four appearances, two goals), England U23 (four appearances)

Management Career

Club(s) Appeared as player-manager of Dartford FC of the Southern League from 1986 to 1990. He then took over the reigns at Southend United FC from August 1993 until he was sacked on 22 February 1995. Taylor then took over Conference side Dover Athletic FC in May 1996, before Glenn Hoddle appointed him as manager of the England U21 team on 1 July 1996 until he was controversially replaced on 30 June 1999 with Howard Wilkinson, despite an impeccable qualifying record. Nevertheless, Taylor took over Football League side Gillingham FC on 7 July 1999 and after guiding them to promotion, he was appointed manager of Premiership side Leicester City FC on 13 June 2000.  At the time of his England appointment, City had been top of the Premiership.
Club honours Kent Senior Cup winner 1986-87, 1987-88; Southern League Cup winners 1987-88, 1988-89; Southern League Championship Match winners 1987-88, 1988-89; Football League Division Two play-off winners 1999-2000;
Individual honours Premier League manager of the month September 2000;
Distinctions None

England Career

England tenure Appointed part-time caretaker manager 22 October 2000, after Newcastle United FC refused to release Bobby Robson. Taylor was then reappointed in same capacity on 28 November 2000 for the first match of 2001, but relinquished the post on 12 January 2001 when Sven-Göran Eriksson took the national team coach's post earlier than expected as a result of his resignation as coach of SS Lazio, Taylor stayed on as member of Eriksson's coaching staff until the end of the season, when pressure from the club he managed, Leicester City FC forced him to relinquish his England role.
Only match No. 775, 15 November 2000, Italy 1 England 0, a friendly match at Stadio delle Alpi in Torino, aged 47 years, 317 days.
Major tournaments None
Team honours None
Individual honours Football Association Hall of Fame 2002.
Backroom Staff Steve McClaren was appointed as Taylor's assistant.

Beyond England

Management Career

Club(s) Taylor was sacked as manager of Leicester City FC after a miserable start on 30 September 2001, but soon took the reigns at Brighton & Hove Albion FC in the middle of October 2001, he resigned, despite success, on 22 April 2002, because of a lack of budget. In November 2002, he took the road north to Hull City AFC and guided them into the higher echelons of the Football League. Eriksson returned Taylor to his role as England-U21 manager in July 2004. Success with Hull drew attention and he was soon returning to Crystal Palace FC in June 2006.  But in 2007, in January, McClaren sacked Taylor from his England role, wanting a full-timer in that position, and in October, he was sacked by Palace for a lack of success. In November, he returned to the Conference with Stevenage Borough, but left after only six months on 28 April 2008 after failure to get them into the Football League.  On 29 May 2008, Taylor became manager of Wycombe Wanderers FC, only to be dismissed, despite being promoted, on 9 October 2009. Taylor returned to management on 16 February 2010 with Bradford City AFC, and despite being linked with the Newcastle United FC assistant manager's job in January 2011, Taylor was sacked by Bradford on 24 February 2011 after poor results. He was appointed trainer and manager of Bahrain national team in July 2011.
Club honours Football League Division Two winners 2001-02; Football League Division Three runners-up 2003-04; Football League Division One runners-up 2004-05; Pan-Arab Games Gold Medal 2011;
Individual honours None

 

Peter Taylor - Match Record - All Matches - By Type of Match
Type P W D L F A GD FTS CS FAv AAv Pts % W/L
Away - Friendly 1 0 0 1 0 1 -1 1 0 0.00 1.00 00.0 -1
All 1 0 0 1 0 1 -1 1 0 0.00 1.00 00.0 -1

 

Matches in which Peter Taylor was in charge of England
Took charge on  22 October 2000
Friendly
1 775 15 November 2000 - Italy 1 England 0 [0-0]
Stadio delle Alpi, Torino (30,000)
Gattuso AL
Appointment relinquished on  12 January 2001

Notes

Peter Taylor, highly successful England under-21 coach deposed to make way for Howard Wilkinson after Glenn Hoddle's tenure as England manager ended, returned to take charge of the senior team for the friendly match against Italy in November 2000. 

Highly dubious as the manager of England, he was only intended to assist Bobby Robson in November 2000 alongside Steve McLaren.  But Newcastle United refused to release Robson, for fear of losing him permanently to the England hot-seat.  The F.A., having already having the permission from their respective clubs, allowed Taylor and McLaren to lead out England. 

He fielded an experimental side of younger players and, controversially, handed the captain's armband for the first time to David Beckham.

After Sven-Göran Eriksson took charge, Taylor lent his assistance, staying on as a part-time member of the England coaching staff until season's end.

____________________

CG